خانه نمایش پروانه جشنواره جشنواره سینمایی

خانه: نمایش پروانه جشنواره جشنواره سینمایی جشنواره جهانی حسین نمازی فیلم آپاندیس

گت بلاگز فرهنگی هنری حاضرم مردم بدون بلیت به تماشای کارم بنشینند ، حضور «آپاندیس» در جشنواره جهانی، نوعی اعاده حیثیت بود

حضور فیلم سینمایی «آپاندیس» در جشنواره جهانی فجر اتفاق بزرگی جهت من هست. نمایش | پروانه | جشنواره | جشنواره | سینمایی | جشنواره جهانی | حسین نمازی

حاضرم مردم بدون بلیت به تماشای کارم بنشینند ، حضور «آپاندیس» در جشنواره جهانی، نوعی اعاده حیثیت بود

حسین نمازی، متولد هشتم اسفندماه ۱۳۶۰ و فارغ التحصیل سینما هست. او کارشناس ارشد معاونت تولید انجمن سینمای جوانان کشور عزیزمان ایران و مدرس فیلم نامه نویسی و کارگردانی هست. نمازی ساخت هشت فیلم کوتاه داستانی و 9 فیلم مستند را در کارنامه کاری خود دارد و در حال حاضر نخستین فیلم بلند خود به نام «آپاندیس» را ساخته است که در سی وچهارمین دوره جشنواره جهانی فجر به نمایش در می آید.
گفتگوی خبرنگار حوزه سینماگروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ را به این بهانه با وی می خوانید:

عبارات مهم : نمایش

اولین حضور بین المللی فیلم سینمایی «آپاندیس» در جشنواره جهانی فجر را چطور ارزیابی می کنید؟
می توان گفت که حضور فیلم «آپاندیس» در این جشنواره، بعد از اتفاقی که در فجر داخلی جهت آن افتاد، نوعی اعاده حیثیت بود و از این جهت حضور این فیلم در جشنواره جهانی جهت من خوشحال کننده هست، ولی بعد از اتفاقات جشنواره فجر من عادت کردم که از عدم ورود یا ورود فیلمم به جشنواره ها ناراحت یا خوشحال نشوم.
اما اینکه آپاندیس جزو یکی از شش فیلم ایرانی حاضر در جشنواره هست، اتفاق بزرگی جهت من است و من جهت تمام اکران های فیلم برنامه هایی را در نظر گرفته ام تا کمی متفاوت از باقی آثار باشیم.
به نظر شما حضور فیلم در جشنواره های متفاوت، چه قدر به اعتبار و شناسایی فیلم کمک می کند؟
به طور کلی هر محفلی که جهت نمایش فیلم ها ایجاد شود، اتفاق خوبی هست، چون فیلمساز فیلم می سازد تا اثرش دیده شود. من به عنوان یک فیلم ساز اگر سالن نمایش فیلمم خالی باشد، حاضرم به مردم بگویم که بدون بلیت به تماشای کارم بنشینند؛ چون قرار است فیلم و تفکر من را ببینند.
خوبی جشنواره ها هم در این است که در یک برهه زمانی چند روزه تمامی نگاه ها به سوی جشنواره خواهد بود، بعد مسلما به فیلم های حاضر در جشنواره هم توجه بیشتری خواهد شد و منتقدان، اهالی مطبوعات و مردم جهت فیلم نظر می دهند. در نتیجه جشنواره ها قطعا اتفاقات خوبی هستند و تفاوت آن ها به اختلافشان در کیفیت آثار و برگزاری ارزش است.
جشنواره جهانی را چطور می بینید؟
زمانی که بخش ملی و جهانی جشنواره با هم ادغام شده است بود، می دیدم که بخش جهانی بسیار مهجور هست. پارسال نخستین دوره ای بود که جشنواره جهانی جدا برگزار شد که باعث شد احساس کنم، اتفاق خوبی در حال رخ دادن است ولی تا ایده آل فاصله داشت. امسال، حس می کنم که برنامه ریزی ها به خوبی صورت گرفته، هر چند که نقدهایی هم دارم؛ جهت مثال عوامل فیلم به مشکل می توانند فیلم را ببینند، ولی در مجموع نظمی حاکم است و مردم به تماشای فیلم ها ترغیب شده است اند.
چه برنامه هایی جهت ادامه حضورهای بین المللی فیلم سینمایی «آپاندیس» دارید؟
قابلیت های مورد نیاز فیلم سینمایی «آپاندیس» و اینکه تا امروز همه نظرات راجع به فیلم عالی بود، پخش کننده را مجاب کرده است تا به خوبی کار کند. از لحاظ حضور بین المللی، گویا دو جشنواره معتبر بین المللی خواستار این فیلم شدند.
مهم ترین علت شما جهت ساخت آپاندیس چه بود؟
من ابتدا فیلم نامه «حرف های در گوشی» را نوشته بودم که الان آن را به مهدی گلستانه فروختم. من چندین سال بود که قصد ساختن حرف های در گوشی را داشتم و بارها تا سر فیلمبرداری نیز رفتم، ولی در نهایت نشد. بنابراین به دنبال قصه دیگری بودم و صحنه ای را در بیمارستان دیدم که آن را پرورش دادم و به این فیلم نامه «آپاندیس» تبدیل شد. انتظار نداشتم که فیلم پروانه ساخت بگیرد که اتفاقا گرفت و ما هم در یک عمل انجام شده است فیلم را ساختیم.
من خودم نمره بالایی به فیلمی که ساختم نمی دهم، چون ایده آلم اوج هست، ولی دیدم که مردم از آپاندیس خوششان آمد.
مشکلات ساخت فیلم «آپاندیس» چه بود ؟
ما پول نداشتیم، هزینه زیادی صرف فیلم شد و وقت فیلمبرداری خیلی کوتاه بود و عده ای هم جهت فیلم حاشیه ایجاد کرده بودند که فشار زیادی برایم داشت ولی بعد از پخش فیلم در شورای پروانه نمایش ورق برگشت و فیلم بدون اصلاحیه و با رای قاطع پروانه نمایش گرفت.
مشغول به کار جدیدی هستید؟
قصد ساختن فیلمی به نام «چترباز» را دارم، که خودم فیلم نامه اش را نوشتم. این کار هم درام است و جذاب؛ در فیلم «چترباز»، فضای خنده وجود دارد و تمام لوکیشن های آن در پایتخت کشور عزیزمان ایران است.

در روند فیلمسازی خود، دوست دارید سبک خاص خود را داشته باشید یا علاقه مند به کسب تجربه در زمینه های متفاوت هستید؟
من فیلم های اجتماعی و با عنوان سوءتفاهم کار می کنم و به خصوص سوءتفاهم های زن و شوهری را از نظر خودم می سازم. این مانیفست من است که فیلمی دراماتیک، مفرح و پرکشش بسازم.
دوست دارید از شما به عنوان چگونه فیلمسازی یاد کنند؟

دوست دارم بگویند که فیلم های لذت بخشی داشته هست. من اعتقاد دارم که در لحظه های تلخ هم می توان خندید. سینما یعنی سرگرمی و مردم جهت من مهم هستند و اینکه از فیلم لذت ببرند.
گفتگو از ملیکا نصیری
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: نمایش | پروانه | جشنواره | جشنواره | سینمایی | جشنواره جهانی | حسین نمازی | فیلم آپاندیس

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog