خانه نمایش پروانه جشنواره جشنواره سینمایی

خانه: نمایش پروانه جشنواره جشنواره سینمایی جشنواره جهانی حسین نمازی فیلم آپاندیس

گت بلاگز اخبار بین الملل ضرب شست ضراب به اردوغان

شبکه خبری «بلومبرگ» منشتر شدن گزارشی اشاره می کند که یک افسر پلیس استانبول که در جلسه استماع در نیویورک راجع به پرونده اتهامات علیه رضا ضراب بازرگان ایرانی تبار

ضرب شست ضراب به اردوغان

ضرب شست ضراب به اردوغان

عبارات مهم : ایران

شبکه خبری «بلومبرگ» منشتر شدن گزارشی اشاره می کند که یک افسر پلیس استانبول که در جلسه استماع در نیویورک راجع به پرونده اتهامات علیه رضا ضراب بازرگان ایرانی تبار حضور داشته است گفته که رجب طیب اردوغان مدیر جمهوری ترکیه در میان اهداف تحقیق دولت آمریکا راجع به رشوه و پولشویی در ترکیه در ارتباط با تحریم های کشور عزیزمان ایران است.

ضرب شست ضراب به اردوغان

«آفتاب نیوز» نوشت، حسین کرکماز نام این افسر است و گفته است که تحقیقات ابتدایی با تمرکز بر روی سازماندهی عملیات تبادل طلا به وسیله رضا ضراب بوده با این حال، بعدا نام به افراد دیگری نیز به میان آمده هست. از جمله اردوغان متهم شماره یک این پرونده از جمله افراد مهم دیگر ظفر چاغلایان وزیر اقتصاد سابق ترکیه، سلیمان اصلان مدیر اجرایی سابق هالک بانک ترکیه و بخش عظیمی از اعضای بانک مرکزی ترکیه بوده اند.

این شبکه خبری در ادامه می نویسد: کورکماز جوانی ۳۰ ساله بود که با زدن عینک توضیحات خود را ارائه می داد و از درد و رنجی گفت که بعد از حمله سال ۲۰۱۳ علیه او صورت گرفت و مجبور به استعفا شد و مدتی را نیز محکوم به زندان شد. او می گوید که از کشورش ترکیه فرار کرد آیا که علیه او پرونده باز شده است بود. او می گوید مجبور به ترک کشورش شد در حالی که کشورش را دوست داشت. بلومبرگ می نویسد شهادت کورکماز به مدیر گروه تحقیقاتی جهت نخستین بار تایید می کند که پرونده فساد در ترکیه به طور مستقیم اردوغان و نه صرفا وزرا و اعضای خانواده او را نشانه قرار داده است.

شبکه خبری «بلومبرگ» منشتر شدن گزارشی اشاره می کند که یک افسر پلیس استانبول که در جلسه استماع در نیویورک راجع به پرونده اتهامات علیه رضا ضراب بازرگان ایرانی تبار

این مساله می تواند به توضیح این عنوان یاری کند که آیا اردوغان مجبور به پاسخگویی به عنوان شده است است و همچنین پاسخ دولت ترکیه به پرونده نیز همراه با خشم بوده است و شخص اردوغان مدعی شده است که این مباحث کودتایی علیه دولت او هستند و به سرعت تصمیم گرفت تا بعد از آنچه توطئه کودتا خواند دادستان ها و مقام های ددگستری را عوض کردن دهد. تحقیقات دولت ترکیه راجع به پرونده ضراب بعد از بازداشت او در دسامبر ۲۰۱۳ میلادی مختومه شد زمانی که با حمله به منزل اصلان میلیون ها دلار به صورت نقد در جعبه های کفش یافته شد. تصویر های این پول های نقدی به دست آمده و حمله صورت گرفته در روز دوشنبه در دادگاه فدرال منهتن در روز دوشنبه به هیات منصفه ارائه شدند.

بلومبرگ در ادامه می نویسد: دادستان ها ضراب را متهم به این عنوان کرده اند که مبادله میلیارد دلاری در زمینه پولشویی کرده و در همکاری با مقام های دولتی ترکیه تحریم های بین المللی علیه کشور عزیزمان ایران را نقض کرده و به دور زدن آنها کمک کرده هست. ضراب پیش تر و مدت کوتاهی بعد از برگزاری دادگاه اولیه متهم آشنا شد و علیه مهمت هاکان اتیلا مدیر هالک بانک شهادت داد او ولی اکنون در مقام شاهد است نه متهم. البته در شهادت اخیر کورکماز کمتر نامی از آتیلا برده شد و در عوض بر روی چگونگی مختومه شدن روند پیگیری به پرونده در ترکیه تمرکز شد. دادستان تصویر هایی گرفته شده است از کوکماز را نشان داد که مشخص می کند که یک مرد آشنا شده است که به عنوان پیک ضراب کار می کرده در خارج از دفتر یک نهاد خیریه تاسیس شده است به وسیله اردوغان ایستاده بود.

کورکماز شهادت داد که تصویر این پیک خارج از بنیاد خیریه در ۷ جولای ۲۰۱۳ گرفته شد. کورکماز می گوید ضراب در یک بحث پنهانی ضبط شده است در آن وقت در مورد تلاش جهت تجارت طلا با کشور عزیزمان ایران در برابر پرداخت پول از طریق هالک بانک مشغول به مذاکره بوده هست. سایر تصویر های ارائه شده است از سوی کورکماز از پیک های ضراب در فرودگاه استانبول آتاتورک با بسته های پول نقد در کیسه ای بودند که احتمالا قرار بوده به دست وزیر اقتصاد سابق و وزیر اتحادیه اروپا ترکیه برسند. کورکماز گفته است که ۲۰۰ هزار دلار را در قالب پول رشوه به وزیر کشور داده است که کنترل نیروهای پلیس را در اختیار دارد. کورکماز می گوید که بلافاصله بعد از یورش پلیس در جریان ماجرای ۱۷ دسامبر ۲۰۱۳به او و همکارانش دستور داده شد تا از شاهدان راجع به اتهامات مرتبط با رشوه ذلت بازجویی انجام ندهند.

ضرب شست ضراب به اردوغان

او گفت که این دستورالعمل را نپذیرفت با این حال، در نهایت این کار انجام شد. کورکماز تنها چند ماه بعد از این ماجرا بازداشت شد و بیش از یک سال زندانی شد. او در فوریه ۲۰۱۶ به قید وثیقه آزاد شد او گفت که در ماه آگوست سال ۲۰۱۶ میلادی به کمک یک قاچاقچی از مرز ترکیه رد شد. او می گوید در صورت بازداشت شدن و بازگرداندن به ترکیه مورد شکنچه قرار می گیرد. کورکماز از آن وقت با مقام های انتظامی آمریکایی همکاری می کند.

شبکه خبری «بلومبرگ» منشتر شدن گزارشی اشاره می کند که یک افسر پلیس استانبول که در جلسه استماع در نیویورک راجع به پرونده اتهامات علیه رضا ضراب بازرگان ایرانی تبار

واژه های کلیدی: ایران | ترکیه | تصویر | پرونده | ایرانی | اردوغان | رجب طیب اردوغان | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog