خانه نمایش پروانه جشنواره جشنواره سینمایی

خانه: نمایش پروانه جشنواره جشنواره سینمایی جشنواره جهانی حسین نمازی فیلم آپاندیس

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی ارزش واقعی سکه چقدر است؟

بانک مرکزی چند روز قبل پیش‌فروش سکه را شروع کرد و نشانه آن را نیز ایجاد تعادل در بازار سکه اعلام کرد.

ارزش واقعی سکه چقدر است؟

ارزش واقعی سکه چقدر است؟

عبارات مهم : بازار

بانک مرکزی چند روز قبل پیش فروش سکه را شروع کرد و نشانه آن را نیز ایجاد تعادل در بازار سکه اعلام کرد.

شرق نوشت:این پیش فروش سکه در روزهایی اتفاق افتاد که دلار روی کاغذ چهار هزار و ٢٠٠ تومان بود و گرو ه هایی که از نظر بانک مرکزی و دولت مستحق دریافت دلار بودند، می توانستند ارز موردنیاز خود را تا سقف مشخصی از بانک های عامل دریافت کنند. ولی نگاهی به قیمت سکه های پیش فروش شده است ازسوی بانک مرکزی نشان می دهد یا دلار از نظر بانک مرکزی چهار هزار و ٢٠٠ تومان نیست یا قیمت طلا از نظر بانک مرکزی با قیمت جهانی آن تفاوت دارد.

بانک مرکزی سکه را چند می فروشد؟

ارزش واقعی سکه چقدر است؟

بانک مرکزی طرح پیش فروش سکه را با پیشنهادهای مختلفی ارائه کرده هست. مشتریان می توانند سکه تمام بهار آزادی را که ماه بعد به آنها تحویل خواهد شد، یک میلیون و ۵۹۰ هزار تومان پیش خرید کنند. تحویل سه ماهه آن، یک میلیون و ۵۴۰ هزار تومان است و تحویل شش ماهه آن یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومان؛ قیمت هایی که کمی پایین تر از قیمت بازار است و البته به نظر می رسد با ارزش ذاتی سکه فاصله دارد.

سکه چقدر ارزش دارد؟

اگر سخنان روشنگرانه بعضی مسئولان راجع به دلار مرغوب و تاریخ انقضای اسکناس و … نبود، مورد نیاز نمی شد بگوییم که ارزش سکه به ارزش طلای آن است ولی در چنین شرایطی مجبوریم بگوییم که بله، ارزش سکه طلا به طلایی است که در آن به کار می رود؛ بنابراین در ابتدا باید بدانیم که در هر سکه چه مقدار طلا استفاده شده است است . می دانیم که وزن سکه تمام بهار طرح تازه ۸.۱۳۳ گرم هست، این یعنی با ۸.۱۳۳ گرم طلا طرف هستیم ولی نباید فراموش کنیم که عیار سکه بهار ۲۱.۶ است که معمولا به آن ۲۲ عیار می گویند ولی قیمت طلا در بازار جهانی معمولا جهت طلای ۲۴ عیار محاسبه می شود. بعد اگر ما عیار طلای سکه را بر طلای ۲۴عیار تقسیم کنیم و به عدد ۰.۹ برسیم می توانیم بگوییم که با ضرب قیمت روز طلا در دنیا در این ضریب ارزش طلای سکه بهار آزادی را محاسبه کرده ایم.

بانک مرکزی چند روز قبل پیش‌فروش سکه را شروع کرد و نشانه آن را نیز ایجاد تعادل در بازار سکه اعلام کرد.

در لحظه تنظیم این گزارش طلا در بازار جهانی ۴۳.۱۳ دلار جهت هر گرم معامله می شود و نوسانی اندک در حد چند سِنت را تجربه می کند که عملا تأثیری بر محاسبات ما نخواهد داشت. گفتیم که وزن هر سکه بهار آزادی ۸.۱۳۳ گرم است و ضریب ما جهت رسیدن به ارزش طلای آن نیز ۰.۹ خواهد بود. با ضرب این سه عدد در هم نتیجه می گیریم که هر سکه بهار آزادی، ۳۱۵ دلار و ۶۹ سِنت طلا دارد. طبق آنچه بانک مرکزی در اطلاعیه های کتبی، ابراز نظرهای شفاهی و البته تذکرات پیاپی با روش های گوناگون بر آن تأکید کرده، دلار ۴۲۰۰ تومان هست؛ بنابراین نتیجه می گیریم که هر سکه بهار آزادی دقیقا یک میلیون و ۳۲۵ هزار و ۸۹۸ تومان طلا دارد. آن طور که از زبان بعضی شنیده ایم بانک مرکزی بابت ضرب هر سکه مبلغی نیز تحت عنوان کارمزد دریافت می کند.

ارقام مختلفی بابت این کارمزد مطرح شده است ولی حدس زده می شد که این کارمزد چیزی حدود ١٠ هزار تومان جهت هر سکه باشد که با اضافه کردن آن به ارزش طلای سکه، به رقم یک میلیون و ۳۳۵ هزار و ۸۹۸ تومان می رسیم. آن طور که بانک مرکزی می گوید سکه بهار آزادی که پیش فروش می شود، مالیات بر ارزش افزوده ندارد و مالیات طلا نیز که پیش از این محاسبه شده است هست، ولی ما فرض می کنیم که حتی این سکه مشمول مالیات بر ارزش افزوده نیز شده است هست؛ بنابراین سهم مالیات بر ارزش افزوده آن را نیز محاسبه کرده و به آن اضافه می کنیم. سکه ما با محاسبه مالیات، یک میلیون و ۴۵۵هزار و ۲۲۸ تومان خواهد بود؛ ۱۳۵ هزار تومان ارزان تر از سکه ای که بانک مرکزی پول آن را امروز می گیرد تا ماه بعد به مشتریان تحویل دهد.

این یعنی چه؟

ارزش واقعی سکه چقدر است؟

این یعنی بانک مرکزی در محاسبه ارزش سکه ای که یک ماه بعد قرار است تحویل دهد، ارزش دلار را پنج هزار تومان محاسبه کرده که اگر آن را با قیمت روز بازار مقایسه کنیم به رقمی می رسیم که نزدیک به رقم دلار در صرافی های سلیمانیه و هرات یا بازار قاچاق پایتخت کشور عزیزمان ایران است.

ما هم نمی دانیم

این عنوان را با محمد کشتی آرای، مدیر اتحادیه طلا و جواهر، در میان گذاشتیم و از او پرسیدیم آیا اطلاعی از مالیات یا کارمزد ضرب سکه دارد یا نه. او گفت: کارمزد ضرب سکه هرگز اعلام نشده هست، ولی راجع به مالیات می دانیم که هنگامی که شمش وارد کشور می شود چه از طرف بانک مرکزی یا واردکنندگان دیگر، مالیات آن پرداخت می شود و مالیات بر ارزش افزوده آن نیز تابع قوانین جاری کشور هست. ولی اینکه بانک مرکزی چطور ارزش سکه را محاسبه می کند و براساس آن قیمت ها را اعلام کرده هست، ما اطلاعی نداریم و خوشحال می شویم که بدانیم بانک مرکزی بر چه اساسی به چنین قیمتی رسیده هست. کشتی آرای همچنین می گوید: در هفته های گذشته قیمت سکه حباب پیدا کرد و تفاوتش با طلای موجود در بازار کاملا مشخص و واضح بود، ولی در روزهای اخیر با تعادلی که در عرضه و تقاضا به وجود آمد، به نظر می رسد که این فاصله کم کردن پیدا کرده و به حداقل رسیده است.

بانک مرکزی چند روز قبل پیش‌فروش سکه را شروع کرد و نشانه آن را نیز ایجاد تعادل در بازار سکه اعلام کرد.

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | مالیات | میلیون | کارمزد | سکه بهار آزادی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog