خانه نمایش پروانه جشنواره جشنواره سینمایی

خانه: نمایش پروانه جشنواره جشنواره سینمایی جشنواره جهانی حسین نمازی فیلم آپاندیس

گت بلاگز اخبار اجتماعی راز امامزاد‌ه‌ای که برملا شد

این روزها بازار همه چیز داغ هست. از دروغ و دغل گرفته تا متهم کردن همدیگر به انواع کم کاری ها در حوزه های متفاوت سیاسی،اقتصادی، اجتماعی و… ولی در این میان بازا

راز امامزاد‌ه‌ای که برملا شد

راز امامزاد ه ای که برملا شد

عبارات مهم : اداره

این روزها بازار همه چیز داغ هست. از دروغ و دغل گرفته تا متهم کردن همدیگر به انواع کم کاری ها در حوزه های متفاوت سیاسی،اقتصادی، اجتماعی و… ولی در این میان بازار دنیای خبر آن هم از نوع بد و ناامید کننده و در گاهی موارد خنده دارش از همه داغ تر هست. فرار و دستگیری سعید مرتضوی در شمال کشور، کشف شدن جنازه مومیایی شده است منتسب به رضاشاه در شهرری -که البته هنوز صحت و سقم آن در درست بررسی است- و برخورد پلیس گشت ارشاد با دختری جوان در یک پارک نمونه هایی از این دست اخبار است.

راز امامزاد‌ه‌ای که برملا شد

بنابراین خیلی جای تعجب ندارد اگر بشنویم در فلان منطقه ای در استان پایتخت کشور عزیزمان ایران امام زاده ای جعلی کشف شد. به روایت گروه خبری ایلنا، داستان این امامزاده جعلی که در فشافویه پایتخت کشور عزیزمان ایران واقع است از این قرار بود که چندی پیش در اینترنت خبری مبنی بر امحای یک امامزاده با حکم دادگستری صادر شد. البته کشف شدن امامزاده هایی از این دست چندان غریب نیست.

ماجرا چیست؟

مصطفی ترک همدانی، وکیل دادگستری در گفت وگو باایلنا، ضمن تایید خبر تخریب امامزاده جعلی گفت: سال 1386 بود که فردی جهت تنظیم یک شکایت نامه از اداره اوقاف به دفترم مراجعه کرد.آن فرد که بعدا موکلم شد راجع به ملکی صحبت کرد که در روستای قلعه نو بخش حسن آباد فشافویه در استان پایتخت کشور عزیزمان ایران قرار دارد. عنوان شکایت راجع به ملک کشاورزی بود که اداره اوقاف مقبره ای را در آن ساخته بود. آرامگاهی که اوقاف مدعی بود مربوط به یک امامزاده هست. ترک همدانی افزود: با موافقت موکلم شکایت نامه ای تنظیم و جهت بررسی زیاد به دادگستری ارجاع شد. طی گذراندن مراحل قانونی پرونده، اداره اوقاف با همکاری عده ای که بومی منطقه هم نبودند به داخل ملک رفته و بنای بزرگی را هم در آنجا ساختند.

این روزها بازار همه چیز داغ هست. از دروغ و دغل گرفته تا متهم کردن همدیگر به انواع کم کاری ها در حوزه های متفاوت سیاسی،اقتصادی، اجتماعی و… ولی در این میان بازا

ادعای اوقاف نیز براساس گفته های زنی بود که ادعا داشت خواب دید ه امام زاده عبدا… در این محل دفن شده است است و از موکلم خواسته بودند آن ملک را در اختیار اوقاف قرار دهد. وی عنوان کرد: در مدت پیگیری هرچند وقت یک بار به مناسبت های متفاوت مذهبی، اداره اوقاف عده ای را جهت برگزاری مراسم و صرف غذا به زیارت این امامزاده جعلی آورده و حتی وقت کوتاهی را هم در آنجا اسکان می داد. این وکیل دادگستری که آخر توانست حکم دادگاه را به نفع موکل خود بگیرد، اضافه کرد: بالاخره بعد از 11 سال تلاش و پیگیری دادگاه نیز دستور خلعیت به طرفیت اداره اوقاف صادر کرد و دادگاه دستور استعلام از اداره ثبت اسناد را داد که با پیگیری های کارشناسان ثبت و اسناد مشخص شد ملک تا 50 الی 60 سال پیش از این نیز متعلق به صاحب ملک بوده است.

به گفته ترک همدانی، روند بررسی در این گونه پرونده ها بدهید گونه است که دادگاه ابتدا دستور استعلام می دهد. پژوهشکده علم انساب که در قم است و «نسب ها و نسبت ها» را تخمین می زند، این پرونده ها را بررسی کرده و در آنجا نسب سادات شناسایی می شود. راجع به این پرونده نیز طبق پژوهشکده، نظر نهایی خود را براساس رد ادعای اداره اوقاف صادر و طی نامه ای اعلام کرد چنین امامزاده ای در این منطقه وجود ندارد.

مجید مجیدی و ساخت امامزاده!

راز امامزاد‌ه‌ای که برملا شد

برخی تخریب این امامزاده را به بعضی روایت های دیگر نسبت داده و از پردازش آنها با یکدیگر قصد تخریب افواه عموم را دارند. حال آنکه ماجرای امامزاده ساخت مجید مجیدی، داستانی ساختگی ا ست که در بسیاری از کانال های تلگرامی دست به دست می شود. در این کانال ها ماجرا در قالب خاطره ای از مجید مجیدی عنوان شده است و روایت این فیلمساز را از ساخت امامزاد ه ای به دست خودش بازگو می کند. نقل این خاطره که از زبان مجیدی نوشته شده، به شرح زیر است: «برای تهیه قسمتی از یک فیلمم به روستایی در شمال کشور رفتیم.

به خاطر اینکه نخواهیم مسافتی را تا امامزاده های اطراف طی کنیم و فرزند ها اذیت نشوند یک اتاقک کوچک شبیه امامزاده بنا کردیم و چند بازیگر نقش های خود را در آن قسمت ایفا کردند. بعد از آخر فیلمبرداری چون یک بنای معمولی بود آن را جهت لانه گزینی پرندگان سالم رها کردیم و رفتیم. حدود دو سال بعد خبردار شدم امامزاده ساختگی مان تبدیل به زیارتگاه مهمی شده است هست. اول باور نکردم ولی جهت حصول اطمینان به آن دِه سفر کردم، دیدم واقعیت دارد. جهت روشنگری با اهالی صحبت کردم و گفتم این اتاقک را ما به خاطر تهیه فیلم شبیه امامزاده درست کرده ایم، ولی دیدم مردم خصوصا پیران و بزرگان محل به شدت ناراحت شدند و حرف مرا توهین تلقی کردند و به گونه ای افراطی و احساساتی آن اتاقک را یک امامزاده شفا دهنده می دانند دیدم اگر زیاد پافشاری کنم احتمال دارد صدمه ببینم.مصلحت دیدم که با اداره اوقاف آن منطقه صحبت کنم تا از آن طریق مردم را از این جهل برهانم».

این روزها بازار همه چیز داغ هست. از دروغ و دغل گرفته تا متهم کردن همدیگر به انواع کم کاری ها در حوزه های متفاوت سیاسی،اقتصادی، اجتماعی و… ولی در این میان بازا

وقتی صحت و سقم این داستان را از مجید مجیدی (کارگردان فیلم آن سوی ابرها) پرسیدیم، آن را کاملا تکذیب کرد و با بیان این مطلب که «هرگز در هیچ فیلمی امامزاده ای را نساخته است» گفت: ما فقط در فیلم «رنگ خدا» نیاز به یک سقاخانه داشتیم و آن را ساختیم و اینکه گفته می شود من جهت یکی از فیلم هایم امامزاده ای ساخته ام و بعد می خواستم آ ن را تخریب کنم ولی اجازه ندادند، درست نیست.

وی ادامه داد: متاسفانه گروهی اعتقادات مردم را نشانه گرفته اند. اینگونه اخبار دروغ محض هست. بعضی فقط می خواهند در جهت تضعیف اعتقادات و باورهای مردمی حرکت کنند. مجیدی در آخر تاکید کرد: امامزاده ها و بقاع متبرکه ارزش و جایگاه مهمی جهت مردم مسلمان ما دارند ولی گروهی هستند که با خبرهای دروغ قصد دارند این باورها را خدشه دار کنند و به اعتقادات مردم ضربه بزنند.

راز امامزاد‌ه‌ای که برملا شد

واژه های کلیدی: اداره | پرونده | دادگاه | امامزاده | دادگستری | مجید مجیدی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog